Země Alexandra Velikého

Žije zde něco málo přes dva miliony obyvatel s různým vyznáním. Křesťané i muslimové.

Až v roce 1991 získala samostatnost. Toho roku byla odtržena od Jugoslávie a svým jménem si opět připomněla, že kdysi byla země Alexandra Velikého. Do té doby byla buď pod vlivem okolních států, nebo součástí Osmanské říše.

V únoru 2019 oficiálně změnila název – Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

Navštívit tuto zemi je nejlepší v létě. Je poměrně horké. Teploty tu dosahují až ke 30°C. Pokud se chcete vydat do hor, tam se počasí mění a často teploty klesají o deset stupňů. S tím je nutné počítat, když se vydáte na cyklistický nebo turistický výlet.
řecko soluň
Výlety
Ohridské jezero: jeho plocha je 350 kilometrů čtverečních a délka 30 kilometrů. Je největší ze tří jezer v Makedonii. Část jezera náleží sousední Albánii.

V jeho blízkosti se nachází několik kostelů a klášterů. Jedná se o oblast, kam zavítali věrozvěsti Cyril a Metoděj po vyhnání z Velkomoravské říše.

Kolem jezera se rozprostírá národní park Galičica se stejnojmenným pohořím. Z jeho vrcholu si prohlédnete nejen toto jezero, ale i Prespanské jezero, které leží ve větší nadmořské výšce.

Voda je tu čistá, s příjemnou teplotou, a tak láká ke koupání.
Kostel sv. Naumaleží poblíž hranic s Albánií. Byl ale přestavěn na luxusní hotel. Setkáte se tu s oblíbenou legendou, ve které se dozvíte, že občas je tu slyšet, v podobě nepravidelných ran, tlukot srdce Nauma.

Pokud jste se vydali za makedonskou kuchyní, nebudete zklamáni. Je kombinací balkánské a středozemní kuchyně. Díky dlouholeté nadvládě Osmanské říše se v ní objevují i turecké vlivy. Základem je maso a ryby.
město ohrid
Národní parku Mavrovo

Jedná se o největší park v Makedonii, kde se nachází ortodoxní klášter svatého Jovana Bigorského.

Zdivo je kamenné, bíle omítnuté a dřevo je masivní a tmavě mořené. Pokocháte se pohledem na dřevěné pavlače a verandy, venkovní dřevěné schodiště, silné trámy a vazby dřevěných konstrukcí, na které nebyl použit ani jeden hřebík.

Národním jídlem jetavčegravče – jídlo z čerstvých fazolí, které jsou zapečené s masem. Z alkoholu ochutnejte makedonskou rakiji a místní víno. Neuděláte chybu ani s makedonským pivem.

Hlavním městem je Skopje. V roce 1963 bylo zde zemětřesení, při kterém došlo ke zničení téměř 80 procent tehdejšího města. Dodnes hodiny na hlavním nádraží ukazují čas události – 5:17.

Musela započít velká výstavba a vznikala velká sídliště.

Po městě můžete jezdit taxíkem, který je tady poměr levný. Možná vás na ulicích překvapí, že uslyšíte češtinu. Na Filologické fakultě Blaže Koneského na Univerzitě sv. Cyrila a Metoděje se jazyk vyučuje.

Druhé největší město je Bitola, jejíž dominantou je věž Saat Kula. Měří 33m a říká se, že pro její stavbu bylo použito 60 tisíc vajec.

Při navštívení této země se dozvíte zajímavé věci, odpočinete si a ještě ochutnáte skvělá národní jídla.